صفحه اصلی | درباره ما | تبلیغات  | تماس با ما

فارسی | العربی | English

طلای جهانی در مسیر رشد | تاثیر رشد قیمت های جهانی بر بازار سکه

قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی امروز رکورد تازه‌ای ثبت کرد و حتی به ۲هزار و ۲۸۴دلار هم رسید. این موضوع در کنار افزایش قیمت دلار عاملی در جهت رشد قیمت طلا و سکه در بازار داخلی بود.
طلای جهانی در مسیر رشد | تاثیر رشد قیمت های جهانی بر بازار سکه

طلای جهانی در مسیر رشد | تاثیر رشد قیمت های جهانی بر بازار سکه

به گزارش همشهری آنلاین، به‌دنبال کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی، تشدید تنش‌های نظامی در خاورمیانه و احتمال کاهش نرخ بهره در آمریکا، قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ظرف چند روز گذشته شیب صعودی به‌خود گرفته و رکوردهای تازه‌ای ثبت کرده است.

این روند صعودی امروز هم ادامه یافت و قیمت هر اونس طلا با ثبت رکورد جدید به ۲هزار و ۲۸۴دلار رسید اما در آخر وقت اندکی عقب نشینی کرد و در محدوده ۲هزار و ۲۷۳دلار ایستاد. این موضوع بر قیمت طلا در بازارهای داخلی نیز اثر گذاشته است.

در واقع در کنار افزایش قیمت دلار تا محدوده ۶۳ هزار تومان عامل دیگری که منجر به رشد قیمت طلا و سکه در بازار داخلی شده افزایش قیمت هر اونس طلا در بازار های جهانی است. به طور کلی دو عامل بر بازار طلای داخلی اثر دارد که یکی از آنها نوسان های قیمت دلار و دیگر تغییرات قیمت هر اونس طلا در بازار های جهانی است. تحت تاثیر رشد هر دو عامل امروز قیمت هر سکه بهار آزادی برای نخستین بار به ۴۳ هزارو ۵۰۰ تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۳ میلیون ۴۸۴ هزار تومان رسید.

قیمت نیم سکه و ربع سکه هم به ترتیب به ۲۶ میلیون و ۲۰۰ و ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

بیشتر بخوانید:

  • جهش قیمت سکه به این دلیل مهم | بازار طلا و سکه به کدام سو می رود؟

تولید خودروهای هوشمند

مروری بر اخبار اقتصادی جهان همچنین نشان می‌دهد که رقابت بر سر تولید خودروهای هوشمند در جهان افزایش یافته است؛ به‌طوری که شرکت شیائومی، اعلام کرده که قصد دارد به‌زودی نخستین خودروهای هوشمند تولیدی خود را به مشتریان تحویل دهد. شیائومی قرار است در گام اول ۱۰۰هزار خودروی هوشمند الکتریکی راهی بازار کند. در حال حاضر رقابت تنگاتنگی بین این شرکت و تسلای آمریکا وجود دارد.

در رویدادی دیگر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با شی جین پینگ، همتای چینی خود، درباره فروش اجباری دارایی‌های تیک‌تاک در آمریکا، بحث کردند. مجلس نمایندگان آمریکا،‌ ماه گذشته لایحه‌ای را تصویب کرد که براساس آن، اگر شرکت بایت دنس مالک چینی تیک‌تاک، حاضر نشود سهام خود را واگذار کند، این اپلیکیشن اشتراک‌گذاری ویدئو در آمریکا، ممنوع خواهد شد.

تازه‌ترین خبرها از وضعیت اقتصاد اروپا نیز نشان می‌دهد که نرخ تورم در این منطقه بعد از رشدهای قبلی در حال کاهش است. طبق تازه‌ترین آمارها، تورم بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان از ۲.۵درصد به ۲.۲درصد کاهش یافته است. خبرهای دیگر حاکی از آن است که صادرات نفت روسیه در هفته پایانی مارس، رکورد تازه‌ای را در سال ۲۰۲۴ثبت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *