صفحه اصلی | درباره ما | تبلیغات  | تماس با ما

فارسی | العربی | English

صدور بیش از ۳ میلیون گواهینامه مهارت در دولت سیزدهم

معاون وزیر کار گفت: در سال ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۵۸۶ هزار گواهینامه مهارت صادر شده که در دولت سیزدهم این عدد بیش از ۳ میلیون و ۵۰ هزار گواهینامه بوده و درآمدهای اختصاصی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نیز ۲۱۰ رصد رشد داشته است.
صدور بیش از ۳ میلیون گواهینامه مهارت در دولت سیزدهم

صدور بیش از ۳ میلیون گواهینامه مهارت در دولت سیزدهم

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهرداد عظیمی، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه کشور در نشستی خبری اظهار داشت: در سال 1402 آموزش بخش‌های دولتی و غیر دولتی 33 درصد نسبت به سال 1401 رشد داشته و در 30 ماهه اول دولت سیزدهم این میزان 32 درصد نسبت به مدت مشابه دولت قبل رشد نشان می دهد.

وی افزود: در سال گذشته، صدور مجوز آموزشگاه آزاد حدود 1200 درصد رشد داشته و اینک 60 درصد فعالیت‌های مهارت آموزی سازمان توسط بخش خصوصی و با مشارکت مردم صورت می‌گیرد که مایه مباهات ماست.

عظیمی سنجش و صلاحیت حرفه‌ای را از مهم‌ترین مأموریت‌های سازمان دانست و گفت: در این شاخص در سال گذشته، 38 درصد و در 30 ماهه اول دولت سیزدهم، 4 میلیون و 97 هزار سنجش مهارت و صلاحیت قرار گرفته‌اند که نسبت به دولت گذشته 42 درصد رشد را تجربه کرده است.

وی ادامه داد: در سال 1402 تعداد یک میلیون و 586 هزار گواهینامه مهارت صادر شده که در دولت سیزدهم این عدد بیش از 3 میلیون و 50 هزار گواهینامه بوده، درآمدهای اختصاصی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نیز 210 رصد رشد داشته است.

عظیمی شالوده برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات کلان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را برنامه تحولی ابلاغی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد و گفت: برنامه‌های تحولی این در سه‌ماهه چهارم سال 1402 به میزان 99.66 درصد محقق شد و این عدد در سه‌ماهه سوم 98.36 درصد، در سه‌ماهه دوم 97 درصد و در سه ماه نخست 50 درصد محقق شده است.

وی افزود: تعداد مجوزهایی که برای تاسیس آموزشگاه در سال گذشته صادر شده 17 هزار و 650 مجوز است و تعداد مجوزهای صادر یا تمدید شده برای تاسیس آموزشگاه در دولت سیزدهم تاکنون به 41 هزار و 793 مجوز رسیده که رشد آن نسبت به دولت دوازدهم به 1194 درصد بوده است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اعلام اینکه 36 هزار مجوز برای آموزشگاه صادر شده و اکنون 22 هزار آموزشگاه در حال فعالیت هستند، افزود: در دولت سیزدهم مجموع آموزش‌های دولتی و غیردولتی به 4 میلیون و 699 هزار نفر/دوره بوده است که نسبت به دولت گذشته 32 درصد رشد را شاهد بودیم؛ از این تعداد 2.28 میلیون نفر/دوره در سال 1402 آموزش دیده‌اند.

وی ادامه داد: تعداد مجوزهایی که برای تاسیس آموزشگاه در سال 1402 صادر شده 17 هزار و 650 مجوز بوده است؛ تعداد مجوزهای صادر یا تمدید شده، برای تاسیس آموزشگاه در دولت سیزدهم تاکنون به 41 هزار و 793 مجوز رسیده که این عدد در دولت دوازدهم صرفاً 35 مجوز بوده که درصد رشد آن نسبت به دوره گذشته به 1194 رسیده است.

عظیمی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در کشورهای مختلف دنیا دنبال می‌شود و ما نیز در آن فعال هستیم، مربوط به توسعه واحدهای پذیرنده آموزش در محیط کار واقعی است که اکنون ما بیش از 77 هزار واحد پذیرنده را در کشور داریم و در سال 1402 رشد 12 درصدی و نسبت به دولت دوازدهم رشد 92 درصدی داشته است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای درباره تصویب اساسنامه این سازمان، گفت: این اتفاق در گذشته یک آرزو بود که سال 1402 محقق شد؛ این اتفاق تصویب اساسنامه سازمان فنی و حرفه‌ای کشور پس از 50 سال بود که تا سال گذشته اساسنامه‌ای نداشت، با پیگیری و حضور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و اخذ موافقت سازمان اداری، استخدامی کشور به تصویب رسید و با 18 بند مهم و کلیدی به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

معاون وزیر کار افزود: اگر بندهای این اساسنامه دنبال شود می‌تواند به توسعه مهارت‌آموزی در کشور کمک کند؛ در سال 1402 توافقنامه‌های همکاری با بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور از جمله گروه‌های خودروسازی و هلدینگ‌های پتروشیمی به منظور مهارت‌آموزی منجر به شغل و تامین نیروی کار بنگاه‌های بزرگ کشور از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شده است.

وی درباره برنامه‌های پیش روی سازمان فنی و حرفه‌ای، بیان کرد: آموزش مربیان آموزشگاه‌های آزاد، 18 عنوان فعالیت آموزشی به گروه‌های هدف خاص، برگزاری دوره‌های آموزشی توسعه کارآفرینی و کسب و کار، صدور و تمدید مجوز مراکز کارآموزی در جوار کارگاهی و بین کارگاهی، رتبه‌بندی مربیان بخش دولتی، اجرای مرحله اول پیاده‌سازی پلتفرم مهارت‌آموزی، ارتقاء و به‌روزرسانی مرکز داده و زیرساخت، بهینه‌سازی و ارتقا سطح بلوغ امنیت اطلاعات از جمله اهدافی است که این سازمان در سال جاری دنبال خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *