صفحه اصلی | درباره ما | تبلیغات  | تماس با ما

فارسی | العربی | English

بورس فردا یکشنبه ۲۳ اردیهشت ماه ۱۴۰۳ مثبت می‌شود؟ | ۲ خطر بزرگ در کمین معاملات سهامداران

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، کاهش محسوس ارزش معاملات طی هفته‌های گذشته می‌تواند خطر جدی برای به تعادل رسیدن بورس باشد.
بورس فردا یکشنبه ۲۳ اردیهشت ماه ۱۴۰۳ مثبت می‌شود؟ | ۲ خطر بزرگ در کمین معاملات سهامداران

بورس فردا یکشنبه ۲۳ اردیهشت ماه ۱۴۰۳ مثبت می‌شود؟ | ۲ خطر بزرگ در کمین معاملات سهامداران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، بازار امروز نیز روند نزولی خود را حفظ کرد تا خدشه‌ای به افت بازار نخورد و قدرت نزول و قدرت خریداران همچنان سایه سنگین خود را روی بازار حفظ کرده باشد.
شاخص کل از روز سه شنبه ۴ اردیبهشت ماه تا کنون در یک مسیر نزولی ۱۲ روزه (کاری) قرار گرفته است.
ارزش معاملات در گروه خودرویی برای روز جاری ۲۲۵ میلیارد تومان ثبت شد و فلزات اساسی با ارزش معاملاتی ۲۱۱ میلیارد تومانی در جایگاه دوم ایستاد؛ انبوه سازان نیز در رتبه سوم و با ارزش ۱۵۱ میلیارد تومانی نشستند.
انتشار اخزا با سود ۳۵ درصد
اما فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای عنوان کرده است که عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی با موعد ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۵ با نماد اخزا ۲۱۰ در روز جاری عرضه خواهد شد. همچنین برای روز دوشنبه هفته جاری اخزا۲۱۱ و اخزا۲۰۳ را در دستور عرضه خود دارد. گفته می‌شود نرخ‌های اعلامی برای این نمادها، بیش از ۳۵ درصدی خواهد بود.
نشست سازمان بورس با اهالی بازار سرمایه
خبر دیگر اینکه جلسه مشترک اهالی بازار سرمایه و رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز شنبه (۲۲ اردیبهشت ماه) ساعت ۱۹ با حضور اعضای شورای عالی بورس، ارکان بازار سرمایه و نمایندگانی از ناشران و نهادهای مالی بازار در سازمان برنامه و بودجه برگزار خواهد شد و احتمالا اخبار این نشست برای بازار روز آتی تاثیر گذار است.
رکوردی دیگر در بورس کالا
در بورس کالای ایران با استقبال کم نظیر فعالان بازار سرمایه از معاملات گواهی سپرده شمش طلا، حجم این معاملات از مرز ۵ تن عبور کرده است که این حجم معادل بیش از ۶۸۱ هزار قطعه سکه طلای تمام بهار آزادی است؛ همچنین بالغ بر ۶.۵ تن شمش طلا در خزانه‌های پذیرش شده بورس کالا، سپرده‌گذاری شده است.
معاملات گواهی سپرده شمش طلا از اواخر سال ۱۴۰۱ در سامانه‌های یکپارچه بورس کالای ایران راه‌اندازی شد و اکنون با گذشت ۱۴ ماه از راه‌اندازی، رکورد حجمی جدیدی را ثبت نموده است.
نرخ بهره بین بانکی در هفته گذشته برای چهارمین هفته متوالی در هفته منتهی به ۱۹ اردیبشهت نیز حدود ۲۳.۵ درصد باقی ماند.
بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس
بازار بعد از فروش کش کردن تب تنش میان ایران و اسرائیل و هم زمان با بازگشایی دامنه نوسان، دوازدهمین روز نزولی خود را نیز پشت سر گذاشت تا همچنان بر طبل نزولی
بازار سرمایه کوبیده شود.
نمودار شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد دیگر افت کرد تا جذابیت یک سال محدوده ۲.۲ میلیون واحدی برای شاخص باز هم چشمگیر باشد.
از دست رفتن محدوده ۲.۲ میلیون واحدی شاخص کل، کار را برای شاخص سخت خواهد کرد. چیزی نمانده است تا به سالگرد شکست سطح حمایتی ۲.۲ میلیون واحدی شاخص کل در سال گذشته برسیم.
در صورتی که سطح حمایتی معروف و پر چالش ۲.۲ میلیون واحدی در صورتیکه برای روز آینده رخ مثبتی را به بازار نشان ندهد کار باز هم از قبل سخت تر خواهد شد.
اما بسیاری از اهالی بازار این احتمال را می‌دهند که بازار رخ مثبتی به خود بگیرد. مگر اینکه اخبار ، دستور العمل ، فروش اوراق و… مانع از محقق شدن این موضوع شود.
شاخص می تواند از حمایت خود استفاده کند؟
علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه، گفت: بازار امروز بیشتر در سکوت سپری شد و ارزش معاملات این موضوع را نشان می‌داد. کاهش ارزش معاملات می تواند یک خطر جدی برای بورس تلقی شود.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: محدوده فعلی شاخص کل حمایت جدی دارد و در صورتی که این حمایت شکسته شود، بازهم شاهد خروج پول از بازار خواهیم بود.
وی افزود: کاهش ارزش معاملات و خروج پول حقیقی از بورس دو خطر جدی هستند که این روزها بورس با آنها روبروست و در صورتی که این روند ادامه دار باشد، شاهد سقوط بیشتر بازار سهام خواهیم بود.
همه شاخص ها قرمز بودند
در معاملات روز شنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، شاخص کل بورس تهران ۱۰ هزار و ۸۴۶ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۲۰۸ هزار و ۲۴۴ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۴۹ صدم درصد بوده است.
شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۴ هزار و ۴۲۹ واحدی در رقم ۷۳۳ هزار و ۵۱۵ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص منفی ۶ دهم درصد بوده است.
شاخص کل فرابورس با افت ۱۹۴ واحدی به رقم ۲۴ هزار و ۶۲۵ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش ۹۲۱ واحد به سطح ۱۳۳ هزار و ۹۶۳ واحد رسید.
تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه
روز شنبه برای نهمین روز متوالی خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۲۷۲ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه بیش از ۵ برابر -معادل ۴۴۴ درصد- افزایش یافته است.
امروز نماد خودرو (ایران خودرو)، فملی (ملی صنایع مس ایران) و وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.
در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای حفارس (حمل و نقل بین المللی خلیج فارس)، ثفارس (توسعه و عمران فارس) و دامین ( داروسازی امین) تعلق داشت.
کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام
امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۹ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳ هزار و ۱۱۷ میلیارد تومان بود که ۳۲ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.
ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۱۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۳ هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان رسید.
رشد ۵۹ درصدی ارزش صف‌های خرید بورس
تعداد نماد های مثبت ۱۴۲ نماد و تعداد نماد های منفی ۶۶۰ نماد بوده است. حدود ۸۲ درصد نمادها سرخ پوش شدند.
در معاملات شنبه، ۵۱ نماد صف خرید داشتند و ۷۱ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۵۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۵۳ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۱۷ درصدی به ۱۵۴ میلیارد تومان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *