صفحه اصلی | درباره ما | تبلیغات  | تماس با ما

فارسی | العربی | English

تکالیف وزارت کار و تعاون برای «جهش تولید» چیست؟

با ابلاغ مصوبه هیات دولت توسط معاون اول رئیس جمهور، تکالیف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تحقق شعار سال « جهش تولید با مشارکت مردم» مشخص شد.
تکالیف وزارت کار و تعاون برای «جهش تولید» چیست؟

تکالیف وزارت کار و تعاون برای «جهش تولید» چیست؟

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هیأت وزیران در 26 فروردین ماه 1403 سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری دستگاه های اجرایی به استناد اصل یکصد و سی هشتم قانون اساسی با هدف هم افزایی ظرفیت کلیه دستگاه های اجرایی کشور در جهت تحقق اهداف مذکور در اسناد بالادستی از جمله  سیاست کلی برنامه هفتم و نیز منویات راهبردهای ابلاغی مقام معظم رهبری خصوصا تحقق شعار سال جهش تولید با مشارکت مردم، برنامه عملیاتی مورد نیاز شامل تعیین اهداف کمی و نقش های ومسئولیت  دستگاه های اجرایی در سال 1403 با تأکید بر بخش های مختلف اقتصادی به شرح ذیل تصویب کرد. 

مخبر معاون اول رئیس جمهور این مصوبه را به 20 وزارتخانه و دستگاه دولتی متناسب به وظایف و تکالیف شان ابلاغ کرد.

در این مصوبه وزارت تعاون,کار و رفاه اجتماعی هم وظایف و تکالیفی برای تحقق شعار جهش تولید با مشارکت مردم بر عهده دارد که جزئیات آن به شرح زیر است:

در راستای ارتقای سطح توان مردم و سازماندهی نیروهای مردمی برای تولید، وزارت تعاون,کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری دستگاه های ذیربط نسبت به راه اندازی 1000 پایگاه مردمی اشتغال آفرین ذیل ساختار تعاونی در سراسر کشور اقدام نماید. 

وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری دستگاه های ذیربط برنامه حمایت اشتغال دانش آموختگان (حق بیمه کارورزی, یارانه دستمزد) برای 30هزار نفر در سراسرکشور اجرا نماید.

وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری وزارتخانه صنعت, معدن و تجارت و کشوربرنامه عملیاتی حمایت از کسب و کارهای خانوادگی را طرف یک ماه پس از ابلاغ این تصویب نامه تهیه و جهت تصویب به دولت ارائه نماید.

وزارت تعاون, کار ورفاه اجتماعی مکلف است در راستای ارتقای  سطح توانایی مردم برای افزایش مشارکت آن ها در تولید, اقدامات زیر را انجام دهد: 

 افزایش 7.5 درصدی سهم مردم نسبت به سال 1402در ارایه خدمات مهارت آموزی به جامعه هدف سنجش مهارت و صلاحیت شغلی و حرفه ای تعداد 1700هزار نفروصدور بیش از 1300هزار گواهینامه مهارت برای واجدین شرایط

تاسیس 3300آموزشگاه جدید و 1500مرکز کارآموزی جوار و بین کارگاهی 

تدوین و بازنگری 1000 استاندارد جدید مطابق با نیاز روز بازار کار و مبتنی بر فرهنگ اسلامی کاربرای افزایش توانایی نیروی انسانی و ارتقای سطحی کیفی آنها با مشارکت بخش غیر دولتی

در  راستای توسعه بخش تعاون،  به منظور توسعه سهم تعاون در اقتصاد ملی و ایجاد ظرفیت برای مشارکت مردم دراقتصاد از طریق تعاوین ها, وزارت تعاون, کار و رفاه اجتمای مکلف با همکاری دستگاهی های مرتبط و رعایت صلاحیت ارکان ذی صلاح بانک های ذی ربط و عامل, اهداف کمی جدول(1) را تاپایان سال 1403 محقق نماید.

وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری وزارت اقتصادی و دارایی نسبت به هدایت اعتبارات توسعه تعاون به بخش تعاون(با رعایت صلاحیت ارکان ذی صلاح بانک) در راستای جهش تولید و ایجاداشتغال به میزان حداقل (70) درصداز منابع  اقدام نماید.

وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی با به کارگیری ظرفیت تامین منابع مالی از جمله منابع تبصره2قانون بودجه سال 1403 کل کشور نسبت به ایجاد حداقل 50 هزار شغل خرد وخانگی اقدام نماید. 

تکالیف وزارت کار و تعاون برای «جهش تولید» چیست؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *