صفحه اصلی | درباره ما | تبلیغات  | تماس با ما

فارسی | العربی | English

رکوردشکنی کاهش نرخ بیکاری در دولت شهید رئیسی

وزیر کار درباره آخرین وضعیت بازار کار گفت: کاهش نرخ بیکاری ناشی از تقویت طرح‌های توسعه‌ای بنگاه‌های بزرگ و اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز است.
رکوردشکنی کاهش نرخ بیکاری در دولت شهید رئیسی

رکوردشکنی کاهش نرخ بیکاری در دولت شهید رئیسی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آمارهای حوزه اشتغال بیانگر این است که کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال در دولت رئیسی رکورددار بوده است.

سید صولت مرتضوی, وزیر کار در آخرین اظهارات خود درباره نرخ بیکاری از ثبت یک رکورد تاریخی در دولت سیزدهم جهت کاهش نرخ بیکاری خبر داد و گفت: نرخ بیکاری 7‌ـ‌8 استان کشور زیر 7 درصد است. تقویت طرح‌های توسعه‌ای بنگاه‌های بزرگ و اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز از جمله دلایل تحقق این امر است.

وی افزود: این اتفاق یک رکورد تاریخی است و شرط کافی برای حفظ کردن این رکود، ادامه همین روندی است که در دولت اتخاذ شده است.

مرتضوی فعال کردن بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و تقویت طرح‌های توسعه‌ای آنها کنار فعال کردن بنگاه‌های بزرگ راکد و تعطیل را موجب حفظ نرخ بیکاری در سطح یک درصد دانست.

وی اضافه کرد: تقویت طرح‌های توسعه‌ای بنگاه‌های بزرگ و اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز از جمله دلایل تحقق این امر است.

وی با تأکید به اینکه برای پایداری اشتغال باید به اشتغال خرد و متوسط هم توجه شود، عنوان کرد: هم اشتغال خرد خانگی و هم اشتغال متوسط در دستور کار وزارت تعاون قرار دارد و ما از محل منابع تبصره 2 و محل منابع بازگشتی از تبصره 16 سنواتی و یک میلیارد دلاری اشتغال روستایی به ایجاد شغل کمک کردیم.

وزیر کار ادامه داد: برنامه‌ریزی ما این است که در سال 1403 هم از مرز یک میلیون فرصت شغلی فراتر برویم و هم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود.

وی اشاره کرد: حذف ضوابط دست‌وپاگیر هم در دستور کار دولت قرار گرفته است و خوشبختانه در کمترین زمان مجوز صادر و پیگیر می‌شود. در همه استان‌ها پیشخوان خدمت ایجاد شده است.

مرتضوی گفت: ما بر این باور هستیم که پرداخت تسهیلات در هر حوزه از جمله حوزه مسکن، ازدواج، اشتغال و تجارت و بازرگانی و هر کجا که باشد به موضوع افزایش اشتغال کمک می‌کند، البته وزارت کشور هم ساماندهی اتباع خارجی در کشور را در دستور کار قرار داده است که اگر ساماندهی و مدیریت شود بخشی از فرصت‌های شغلی بیشتر در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

مطابق آنچه در قانون اساسی کشور و اسناد بالادستی آمده است, اشتغال یکی از مقوله‌های مهم اقتصادی و سرنوشت‌ساز در شرایط کشور است، به همین دلیل است که کارشناسان بر فعالیت تمام دستگاه‌ها برای تحقق کاهش نرخ بیکاری تأکید دارند.

ایجاد شغل یکی از مهمترین زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی یا مردمی است که در شعار سال رهبری به مشارکت مردم نیز اشاره کردند. از آنجا که پیشرفت اقتصادی اشتغال‌آفرین، پایداری اجتماعی بهتری را به‌همراه دارد, لذت اتخاذ سیاست‌های مناسب با بهره‌گیری از تجارب گذشته و توجه به ظرفیت‌های کشور می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش بیکاری نقش بسزایی داشته باشد.

محمود کریمی بیرانوند معاون اشتغال وزیر کار اخیراً بیان کرد: بر اساس داده‌های موجود، نرخ اشتغال ناقص 8.2 درصد و نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 سال به 21.2 درصد رسیده است.
به گزارش تسنیم؛ می‌توان گفت خوشبختانه بازار کار کشور در دولت سیزدهم طبق آمارها روند مثبت و روبه‌رشدی را تجربه کرده است و طبق داده‌های مرکز آمار ایران در سال 1402 نرخ بیکاری کل کشور به رقم 8.11 درصد رسیده است که کمترین میزان بیکاری در دهه‌های اخیر به‌شمار می‌رود.

از سوی دیگر بررسی آمارها بیانگر این است که اشتغال جمعیت 15 سال و بیشتر کشور در پاییز 1402 به‌میزان 24میلیون و 775هزار و 913 نفر معادل 38.3 درصد جمعیت فعال بوده است که نسبت به پاییز 1401، 0.6 واحد درصد افزایش یافته است. میزان بیکاری نیز 7.6 درصد معادل 2میلیون و 43هزار و 672 نفر بوده است.

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز از 12.5 درصد در پاییز 1401 به 11.4 درصد در پاییز 1402 کاهش یافته است.

یکی از اقدامات مهم و حیاتی در کاهش نرخ بیکاری در دولت رئیسی احیای کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل بود. در ابتدای دولت سیزدهم بیش از 50هزار واحد تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور وجود داشت و همین مسئله ضرورت احیای واحدهای صنعتی راکد را بیش از پیش نشان می‌داد. دولت سیزدهم وعده داد که برای حل مشکلات واحد‌های صنعتی از هیچ فعالیتی دریغ نمی‌کند، در این راستا نهضت احیای واحدهای اقتصادی راه‌اندازی شد.

سیدامیرحسین مدنی نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی اخیراً  در جشن احیای 395 واحد تولیدی راکد و نیمه‌فعال مازندران که در سفر رئیس جمهور به این استان برگزار شد، گفت: با احیای 395 واحد در استان مازندران حدود 16همت سرمایه احیا و برای بیش از 9هزار و 500 نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی با اعلام اینکه 8770 واحد تولیدی در دولت سیزدهم احیا شده است، افزود: ماهانه حدود 10همت از طریق خط اعتباری به صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و فولاد منابع تزریق می‌شود که واحدهای نیمه‌فعال بسیاری نیز از این طریق احیا شده است.

افزایش تسهیلات اشتغالزایی از دیگر اقدامات دولت برای کاهش نرخ بیکاری بوده است.

انتهای پیام/+

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *