صفحه اصلی | درباره ما | تبلیغات  | تماس با ما

فارسی | العربی | English

راه اندازی سامانه جامع بازار کار بعد از ۱۳ سال

معاون اشتغال وزارت کار گفت: سامانه جامع اطلاعات بازار کار یکی از تکالیف بر زمین مانده از سال ۹۰بوده که در ۲هفته آینده از آن رونمایی خواهیم کرد.
راه اندازی سامانه جامع بازار کار بعد از ۱۳ سال

راه اندازی سامانه جامع بازار کار بعد از ۱۳ سال

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، اوایل اردیبهشت ماه بود که سید صولت مرتضوی, وزیرکار اعلام کرد سامانه جامع بازار کار به زودی راه اندازی می شود تا بیکاران سراسر کشور با مشخصات فردی، تحصیلات و محل زندگی شناسایی شوند؛ در آینده نزدیک از این سامانه رونمایی می‌شود.

ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار یکی از بندهای سیاست‌های کلی اشتغال از سوی مقام معظم رهبری بود که در سال 90 ابلاغ شد. می‌توان گفت طی مدت 12 سالی که از ابلاغ این سیاست‌ها می‌گذرد هنوز هم نظام جامع اطلاعاتی دقیق از بازار کار وجود ندارد و پیشتر معاون اشتغال وزارت کار خبر از رونمایی سامانه نظام جامع اطلاع‌رسانی بازار کار  تا پایان سال 1402 داده بود. کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند این‌که تمام مشاغل دارای شناسنامه شغلی و اطلاعات جمع‌آوری‌شده باشند می‌تواند برای سیاست‌گذاری بهتر و دقیق‌تر در مسیر اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری مؤثر باشد.

آبان ماه 1402 کریمی بیرانوند هدف از راه‌اندازی سامانه جامع بازار کار را ثبت‌مبنا کردن تمام بازار کار دانست و گفت: پس از راه‌اندازی سامانه جامع بازار تمام مردم با داشتن کد ملی دارای پروفایل شغلی مهارتی خواهند بود، این فقط در کشورهای پیشرفته هست. شناسایی بیکاران با الگوریتم‌های دقیق قابل انجام است.

حالا محمود کریمی بیرانوند, معاون وزیرتعاون, کار و رفاه اجتماعی در جلسه شورای اشتغال خوزستان خبر داده است  که سامانه جامع اطلاعات بازار کار تا 2هفته آینده رونمایی می شود.

وی گفت: سامانه جامع اطلاعات بازار کار یکی از تکالیف بر زمین مانده از سال 90بوده که در 2هفته آینده از آن رونمایی خواهیم کرد. در دولت سیزدهم در حوزه بازار کار موفقیت‌های بی‌نظیری رخ داده است، اتفاقاتی که در این مدت در حوزه کار رخ داده تقریباً در هیچ دولتی تاکنون رخ نداده است و انجام آن به دلیل همراهی بین صف و ستاد و تقسیم کار ملی بوده که با حضور رئیس جمهور و همراهی استانداران صورت گرفته است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ بیکاری استان خوزستان کاهشی بوده اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده است، در عین حال نرخ مشارکت نیز حتی به میزان کم افزایشی بوده است که این نشان دهنده سیر صعودی بازار کار و طی کردن مسیر درست حرکت است.

وی با اشاره به سامانه رصد بیان کرد: این سامانه در دولت سیزدهم راه اندازی شده که فلسفه آن بر این اساس بوده که اشتغال به صورت لحظه به لحظه رصد شود، به راحتی از طریق کل ملی می‌توان تا کوچک‌ترین شهرستان و دستگاه را مشاهده کرد در حالی که همیشه مساله اشتغال به صورت کلی و آماری بوده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: رصد سیاست گذاری، نظارت و تقسیم کار را می‌توان از طریق سامانه «رصد» انجام داد که ما در سطح ملی آن را انجام می‌دهیم.

کریمی بیرانوند با اشاره به سامانه جست و جوی شغل گفت: شهید آیت الله رئیسی در خصوص این سامانه دستور داده‌، طبق گزارشات اعلام شده اکنون 900فرصت در خوزستان اعلام شده که این خوب است اما با توجه به ظرفیت شرکت‌های بزرگ که در استان وجود دارد می‌تواند از این بهتر شود، حضور دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی در این زمینه نیاز است.

وی با بیان اینکه سال گذشته تجربه رویداد مردمی اشتغال آفرین را داشته‌ایم، تصریح کرد: در یک روز همه فرصت‌های شغلی استان به صورت شهرستان به شهرستان برای صاحبان کسب و کار و فرصت‌های شغلی انجام شد، در این خصوص 120رویداد مردمی برگزار کردیم که نتایج شگفت آوری را به همراه داشت لذا امسال نیز این کار را تکرار خواهیم کرد.

توجه ویژه به اشتغال فارغ التحصیلان

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: شهید آیت الله رئیسی و آقای مرتضوی سال گذشته تکلیف کردند که اولویت حوزه اشتغال را بیکاری فارغ التحصیلان قرار دهیم و برای اولین بار است که دولت مردان 25درصد از سهم ایجادی اشتغال خود را به حوزه فارغ التحصیلان اختصاص دادند، درست است که این مبلغ بزرگ است اما می‌توانیم با همکاری یکدیگر این غیر ممکن را ممکن کنیم، بنده نیز خواهش دارم که در تعهد امسال به مساله فارغ التحصیلان توجه ویژه‌ای صورت گیرد. در حوزه مشاغل خانگی به نسبت قبل از دولت سیزدهم، منابع حداقل 15برابر شده در حالی که در دولت‌های گذشته مشاغل خانگی اهمیتی نداشته است. خوزستان به نسبت سال گذشته حدود 20درصد افزایش اعتبار داشته که این افزایش اعتبار به دلیل عملکرد خوبه استان بوده است و انشاالله در نیمه‌های راه مجدد اعتبار جدید خواهیم گرفت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سامانه جامع اطلاعات بازار کار عنوان کرد: یکی از تکالیف بر زمین مانده مقام معظم رهبری از سال 90این سامانه بوده که ان‌شاءالله در 2هفته آینده از آن رونمایی خواهیم کرد، همچنین به زودی آمار را به استان‌ها اعلام می‌کنیم تا به جای اینکه منتظر بیکاران بمانیم خودمان به سمت آنها برویم و این اتفاق مبارک به زودی رخ خواهد داد. در حوزه محاسبه نرخ بیمه کاری، جمعیت شاغل و بیکار نیز تفاوت‌های کمی در سطح ملی و استان‌ها با مرکز آمار وجود دارد که این طبیعی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *